Aziz Vasil Katedrali

0
1367

Aziz Vasil Katedrali (Rusça: Собор Василия Блаженного) Moskova, Kızıl Meydan’da soğana benzeyen, rengarenk, kubbemsi çatılarıyla ünlü bir katedraldir. Yaygın bir hata olarak Kremlin Sarayı ile karıştırılır.

Şekil olarak göğe yükselen bir ateşe benzeyen yapının tasarımının Rus mimarisinde bir benzeri yoktur. Aynı şekilde, beşinci yüzyıldan on beşinci yüzyıla kadar bin yıllık Bizans geleneğinde de benzeri bir tasarım yoktur. Katedral, on yedinci yüzyılda zirveye ulaşan Rus ulusal mimarisinin habercisidir.
İlk yapıldığı dönemlerde ‘Trinity Kilisesi’ olarak anılmış 1600 lü yıllara kadar Rus İmparatorluğunun en yüksek binası sıfatını taşımıştır.

1555 – 1561 yılları arasında Rus Devleti’nin Kazan ve Astrahan hanlıklarına karşı kazandığı zaferleri kutlamak amacıyla Korkunç İvan tarafından yaptırılmıştır. Toplamda 8 kubbesi bulunan katedral, merkezdeki Şefaat Kilisesi’nin etrafında bulunan sekiz ayrı kilisenin toplamından oluşmaktadır. Katedralin her bir kubbesinin uzunluğu birbirinden farklıdır. Sekiz kubbesi de birbirlerinden farklı zaferleri sembolize eder. Önceleri som altın olan kubbeler 1670’den sonra değişik renklerde boyanmıştır. En uzun kulesi yaklaşık 65 metre yüksekliktedir. Yöre halkı arasında yapının bir İtalyan mimarın tasarımı olduğu, daha sonra yapıyı tekrar etmemesi için mimarın kör edildiği rivayeti dolaşır. Kilise, bugün müze olarak kullanılmaktadır. Oldukça ilginç bir görüntüye sahip olan soğan kubbelerde İslam mimarisinin etkileri görülür.

Yıllar içerisinde çeşitli restorasyonlardan geçen katedral, 1860 yılında daha karmaşık ve entegre bir tasarım ile boyanmış ve o zamandan beri değişmemiştir. Restorasyon çalışmaları sırasında duvarlarının içerisinde bir ahşap döner merdiven keşfedilmiştir.

1990 yılından itibaren Unesco Dünya Miras Listesine girmiş günümüzde halen müze olarak kullanılmaktadır. 1934 yılında devletin tarihsel müzesi olarak kabul edilmiştir. Müze tapınakta 16. Ve 17. yüzyıla ait yaklaşık 400 simge, portreler, peyzaj boyama ve süsleme örnekleri bulunmaktadır. Müzede Çar Aleksey Mihayloviç’e ait 17. yüzyıldan kalma kadeh görülebilir.

Aziz Vasil Katedrali’nin yıldönümü için bina tamamen yenilendi. On yıldır devam eden restorasyon çalışmaları için devlet ve vakıflar 14 milyon dolar mali destek verdi. Korkunç İvan tarafından 1555 yılında kurulması için talimat verilen Katedral 1561’de de ibadete açıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.