Taşra Mahallelerde YiKOB’un Ulaşıma Katkısı

0
516

6360 sayılı Kanun ile il özel idarelerinin sayısı 51’e düşürülmüş ve Büyükşehir sayısı 30’a yükseltilmiştir. Kanun kapsamında büyükşehirlerdeki il özel idareleri kaldırılmış ve bunun yerine Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YiKOB) kurulmuştur.

Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YiKOB) İl Valisi ya da İl Valisinin görevlendireceği Vali Yardımcısının başkanlığında çalışmalarını yürütmektedir. Özellikle Büyükşehir Belediyelerinin ve ilçe belediyelerinin siyasi sebeplerden dolayı hizmet götürmediği ya da herhangi bir sebepten dolayı hizmet götüremediği mahallelerde yaya ve araçların ulaşımında sorunlar yaşanmaktadır.

Özellikle kış aylarında mahallelerde ikamet eden vatandaşların çamurlu sokaklarda yürümek zorunda kalması, araçların da bu sokaklarda sorunlarla karşılaşması ve yaz aylarında ise tozdan geçilmemesi hususları göz önüne alındığında mahallede ikamet eden ve bir kaç yüz kişiden oluşan mahalle sakinleri için bu yatırımların ne kadar önemli ve elzem olduğu anlaşılacaktır.

Büyükşehir ve İlçe belediyesinin sorumluluğunda bulunan sokak ve caddelerde YiKOB olarak yatırımın doğrudan yapılması mümkün değildir. Ancak sorumluluk sahibi belediye tarafından muvafakat alınması neticesinde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YiKOB) doğrudan yatırımı gerçekleştirebilmektedir.

Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Görev Yetki Sorumlulukları ile Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönetmeliğin 5.s. maddesinde belirtilen

“İlin ihtiyaçları çerçevesinde gerektiğinde her türlü yatırım ve hizmetleri yerine getirebilmek amacıyla, kamu kurum ve kuruluşlarıyla, diğer tüzel kişilerle ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapmak ve ortak projeler yürütmek.” hükmü ile İlçe belediyeleri ile protokol kapsamında ortak projeler yürütülebilmektedir.

Yukarıda belirtilen madde Yönetmeliğe sonradan eklenmiş ve 30/12/2016 tarih ve 29934 sayılı Resmi Gazete ile yürürlüğe girmiştir. (Ek:RG-30/12/2016-29934)

İlçe belediyeleri ve YiKOB arasında bu madde kapsamında protokol yapılabilmekte ve ortak projeler yürütülebilmektedir. İlçe belediyeleri eksik kalan işleri bu vesile ile tamamlamakta ayrıca ekonomik olarak bütçesi yetersiz olan ve Büyükşehir Belediyesinden yeterli maddi desteği alamayan ilçe belediyeleri YiKOB sayesinde vatandaşlara hizmet götürebilmektedir.

Kısaca YİKOB ve ilçe belediyeleri arasındaki protokol sürecini anlatmış bulunmaktayım.

Özet olarak ; Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Görev Yetki Sorumlulukları ile Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönetmeliğin 2016 yılında yürürlüğe giren 5.s. maddesi ile kamu, kurum ve kuruluşlarla ortak projeler yürütülebilmektedir. Her ne kadar farklı yatırımlar oluyorsa da 5.s maddesi genel olarak hizmet alamayan taşra mahallelerde araç ve yaya trafiğine kazandırılması gereken cadde ve sokakların yapımı için kullanılmaktadır.

Bu vesile ile Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığınca taşra mahallelerde hizmet alamayan ve vatandaşın mağdur olmasına sebep olan cadde ve sokaklar ulaşıma kazandırılmaktadır.

Erhan Baytak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.